Rowery i części rowerowe – Grawitacyjny.pl

Rowery i części rowerowe – Grawitacyjny.pl

Ostatnimi czasy rower to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych. Zależnie od tego, gdzie się będzie najczęściej z roweru korzystało, można zakupić np. rower miejski, rower trekkingowy, czy rower górski, ale nie tylko. Rowery powstają także z przeznaczeniem dla pań i panów. Chodzi tu o wygodę użytkowania i dostosowanie do wzrostu, budowy, siły, wagi i możliwości. Dobry rower damski będzie służył użytkowniczce latami. Wystarczy odpowiednio o niego dbać. Co istotne, każda osoba, która planuje zakup roweru, powinna najpierw zaznajomić się z najbardziej pewnymi miejscami ich zakupu. Chodzi o to, aby móc skorzystać z fachowej porady sprzedawców i mieć pewność, że sklep sprzedaje rowery dobrej jakości. Dobry rower damski to czasem spora inwestycja. Jeśli jednak poważnie myśli się o takiej aktywności, warto zainwestować we właściwy sprzęt. Jazda na rowerze ma wiele plusów. Jest dobra dla organizmu i świadczy o dbałości o ekologię. Dlatego rowerzystów widuje się coraz częściej na ulicach miast, na szosach, na drogach leśnych, czy terenach typowo górskich. Panie także coraz bardziej przekonują się do takiego sportu i już wiele z nich uprawia go przynajmniej amatorsko.

Każdy użytkownik roweru, nawet największy laik, zdaje sobie sprawę z faktu, że przerzutki rowerowe stanowią bardzo ważny element wyposażenia roweru, bez którego w niektórych warunkach bardzo trudno byłoby się w zasadzie obejść.

Wytłumaczmy więc, może trochę łopatologiczne, do czego przerzutki w rowerze służą. W uproszczeniu są one w rowerze po to, aby w prawidłowy sposób dostosowywać siłę pedałowania do kąta nachylenia drogi, po której akurat jedziemy, siły wiatru, który akurat zjawił się podczas naszej podróży, oraz pożądanej przez nas prędkości, która umożliwi dotarcie do celu w określonym czasie.

Niski bieg, gdzie łańcuch naszego pojazdu porusza się po małym kole zębatym z przodu i po dużej zębatce umieszczonej z
tyłu, pozwala na sprawniejsze pokonywanie stromych wzniesień i podjazdów. Wymaga to jednak sporego nakładu sił, ponieważ konieczne jest szybkie tempo pedałowania. Biegi wysokie to odwrotne ułożenie łańcucha. Używa się ich przy zjeżdżaniu z góry, do nadawania pożądanej prędkości.

Najważniejsza jest jednak umiejętność doboru odpowiedniego biegu w określonych okolicznościach. Tylko w ten sposób jazda może być ekonomiczna.